RK73H1ERTTP1500F
RK73H1ERTTP1500F
Enlarge
For Reference Only
Part Number RK73H1ERTTP1500F
LIXINC Part # RK73H1ERTTP1500F
Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
Category
Description RES 150 OHM 1% 1/10W 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RK73H1ERTTP1500F PCB Footprint and Symbol
RK73H1ERTTP1500F Specifications
Part Number:RK73H1ERTTP1500F
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :0.1W, 1/10W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :150 Ohms
Supplier Device Package :0402
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%