WSL2512R3000FEB
WSL2512R3000FEB
Enlarge
For Reference Only
Part Number WSL2512R3000FEB
LIXINC Part # WSL2512R3000FEB
Manufacturer Vishay / Dale
Category
Description RES 0.3 OHM 1% 1W 2512
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models WSL2512R3000FEB PCB Footprint and Symbol
WSL2512R3000FEB Specifications
Part Number:WSL2512R3000FEB
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Element
Failure Rate :-
Features :Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-65°C ~ 170°C
Package / Case :2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :1W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :300 mOhms
Supplier Device Package :2512
Temperature Coefficient :±75ppm/°C
Tolerance :±1%