OPA170AQDBVRQ1
OPA170AQDBVRQ1
Enlarge
For Reference Only
Part Number OPA170AQDBVRQ1
LIXINC Part # OPA170AQDBVRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models OPA170AQDBVRQ1 PCB Footprint and Symbol
OPA170AQDBVRQ1 Specifications
Part Number:OPA170AQDBVRQ1
Brand:Texas Instruments
-3db Bandwidth :-
Amplifier Type :General Purpose
Current - Input Bias :8 pA
Current - Output / Channel :17 mA
Current - Supply :110µA
Gain Bandwidth Product :1.2 MHz
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Type :Rail-to-Rail
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Active
Slew Rate :0.4V/µs
Supplier Device Package :SOT-23-5
Voltage - Input Offset :250 µV
Voltage - Supply Span (Max) :36 V
Voltage - Supply Span (Min) :2.7 V