SMAJ30CA-TP
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | SMAJ30CA-TP |
| LIXINC Part # | SMAJ30CA-TP |
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Category | |
| Description | TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SMAJ30CA-TP PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
SMAJ30CA-TP Specifications
| Part Number: | SMAJ30CA-TP |
| Brand: | Texas Instruments |
| Applications : | General Purpose |
| Bidirectional Channels : | 1 |
| Capacitance @ Frequency : | - |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) : | 8.3A |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Operating Temperature : | -55°C ~ 175°C (TA) |
| Package / Case : | DO-214AC, SMA |
| Power - Peak Pulse : | 400W |
| Power Line Protection : | No |
| Product Status : | Active |
| Supplier Device Package : | DO-214AC (SMA) |
| Type : | Zener |
| Unidirectional Channels : | - |
| Voltage - Breakdown (Min) : | 33.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : | 48.4V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) : | 30V |