SMBJ36CA-E3/5B
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | SMBJ36CA-E3/5B |
| LIXINC Part # | SMBJ36CA-E3/5B |
| Manufacturer | Vishay |
| Category | |
| Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SMBJ36CA-E3/5B PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
SMBJ36CA-E3/5B Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Applications : | General Purpose |
| Bidirectional Channels : | 1 |
| Capacitance @ Frequency : | - |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) : | 10.3A |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Operating Temperature : | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Package / Case : | DO-214AA, SMB |
| Power - Peak Pulse : | 600W |
| Power Line Protection : | No |
| Product Status : | Active |
| Supplier Device Package : | DO-214AA (SMBJ) |
| Type : | Zener |
| Unidirectional Channels : | - |
| Voltage - Breakdown (Min) : | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : | 58.1V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) : | 36V |