SMBJ10CA-Q
SMBJ10CA-Q
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ10CA-Q
LIXINC Part # SMBJ10CA-Q
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ10CA-Q PCB Footprint and Symbol
SMBJ10CA-Q Specifications
Part Number:SMBJ10CA-Q
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :35.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB (DO-214AA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :10V