SMBJ17CAH
SMBJ17CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ17CAH
LIXINC Part # SMBJ17CAH
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ17CAH PCB Footprint and Symbol
SMBJ17CAH Specifications
Part Number:SMBJ17CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :22.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AA (SMB)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :17V