DSC1001AI2-016.3840T
DSC1001AI2-016.3840T
Enlarge
For Reference Only
Part Number DSC1001AI2-016.3840T
LIXINC Part # DSC1001AI2-016.3840T
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description MEMS OSC XO 16.3840MHZ CMOS SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DSC1001AI2-016.3840T PCB Footprint and Symbol
DSC1001AI2-016.3840T Specifications
Brand:Texas Instruments
Absolute Pull Range (APR) :-
Base Resonator :MEMS
Current - Supply (Max) :6.3mA
Frequency :16.384 MHz
Frequency Stability :±25ppm
Function :Standby (Power Down)
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output :CMOS
Package / Case :4-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q100
Spread Spectrum Bandwidth :-
Type :XO (Standard)
Voltage - Supply :1.8V ~ 3.3V