STTH30L06CG-TR
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | STTH30L06CG-TR |
| LIXINC Part # | STTH30L06CG-TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | |
| Description | DIODE ARRAY GP 600V 20A D2PAK |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | STTH30L06CG-TR PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
STTH30L06CG-TR Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : | 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr : | 15 µA @ 600 V |
| Diode Configuration : | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type : | Standard |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Operating Temperature - Junction : | 175°C (Max) |
| Package / Case : | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status : | Active |
| Reverse Recovery Time (trr) : | 85 ns |
| Speed : | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Supplier Device Package : | D2PAK |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : | 600 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : | 1.55 V @ 15 A |
STTH30L06CG-TR Documents
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 | DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 | 46153 More on Order |
BAV70,215 | DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 | 44893 More on Order |
BAV99-7-F | DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3 | 46009 More on Order |
BAT54C,215 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 | 45364 More on Order |
BAT54S,235 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 | 48794 More on Order |
BAT54S,215 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 | 47876 More on Order |