MBRF30100CT-LJ
MBRF30100CT-LJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number MBRF30100CT-LJ
LIXINC Part # MBRF30100CT-LJ
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MBRF30100CT-LJ PCB Footprint and Symbol
MBRF30100CT-LJ Specifications
Part Number:MBRF30100CT-LJ
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :50 nA @ 100 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature - Junction :-50°C ~ 175°C
Package / Case :TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :0 ns
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :840 mV @ 15 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 46153
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 44893