VS-MBRB20100CTGPBF
VS-MBRB20100CTGPBF
Enlarge
For Reference Only
Part Number VS-MBRB20100CTGPBF
LIXINC Part # VS-MBRB20100CTGPBF
Manufacturer Vishay
Category
Description DIODE SCHOTTKY 100V 10A D2PAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-MBRB20100CTGPBF PCB Footprint and Symbol
VS-MBRB20100CTGPBF Specifications
Part Number:VS-MBRB20100CTGPBF
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 µA @ 100 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-65°C ~ 150°C
Package / Case :TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :800 mV @ 10 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 46153
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 44893