BAT30WFILM
BAT30WFILM
Enlarge
For Reference Only
Part Number BAT30WFILM
LIXINC Part # BAT30WFILM
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description DIODE SCHOTTKY 30V 300MA SOT323
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAT30WFILM PCB Footprint and Symbol
BAT30WFILM Specifications
Part Number:BAT30WFILM
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :22pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :300mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :5 µA @ 30 V
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :150°C (Max)
Package / Case :SC-70, SOT-323
Product Status :Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :530 mV @ 300 mA