RL1N4001G
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | RL1N4001G |
| LIXINC Part # | RL1N4001G |
| Manufacturer | Rectron USA |
| Category | |
| Description | DIODE GLASS 1A 50V A-405 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RL1N4001G PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
RL1N4001G Specifications
| Part Number: | RL1N4001G |
| Brand: | Texas Instruments |
| Capacitance @ Vr, F : | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) : | 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr : | 5 µA @ 50 V |
| Diode Type : | Standard |
| Mounting Type : | Through Hole |
| Operating Temperature - Junction : | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case : | Axial |
| Product Status : | Active |
| Reverse Recovery Time (trr) : | - |
| Speed : | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Supplier Device Package : | A-405 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : | 50 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : | 1.1 V @ 1 A |
RL1N4001G Documents
The Products You May Be Interested In
SCS210AJTLL | DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB | 43884 More on Order |
1N4148TR | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 | 42319 More on Order |
S1G | DIODE GEN PURP 400V 1A SMA | 49948 More on Order |
S1M | DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA | 42778 More on Order |
BAS16,235 | DIODE GP 100V 215MA TO236AB | 44048 More on Order |
BAS16,215 | DIODE GP 100V 215MA TO236AB | 41907 More on Order |
LL4148 | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD80 | 47392 More on Order |