BZX84J-B12,115
BZX84J-B12,115
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX84J-B12,115
LIXINC Part # BZX84J-B12,115
Manufacturer Nexperia
Category
Description DIODE ZENER 12V 550MW SOD323F
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX84J-B12,115 PCB Footprint and Symbol
BZX84J-B12,115 Specifications
Part Number:BZX84J-B12,115
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :10 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C
Package / Case :SC-90, SOD-323F
Power - Max :550 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-323F
Tolerance :±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :12 V