BZX84B5V1-TP
BZX84B5V1-TP
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX84B5V1-TP
LIXINC Part # BZX84B5V1-TP
Manufacturer Micro Commercial Components (MCC)
Category
Description DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX84B5V1-TP PCB Footprint and Symbol
BZX84B5V1-TP Specifications
Part Number:BZX84B5V1-TP
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :2 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) :60 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :350 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOT-23
Tolerance :±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :5.1 V