BZX84W-B13X
BZX84W-B13X
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX84W-B13X
LIXINC Part # BZX84W-B13X
Manufacturer Nexperia
Category
Description DIODE ZENER 13V 275MW SOT323
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX84W-B13X PCB Footprint and Symbol
BZX84W-B13X Specifications
Part Number:BZX84W-B13X
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :30 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :150°C (TJ)
Package / Case :SC-70, SOT-323
Power - Max :275 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOT-323
Tolerance :±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :13 V