BZT52B30-TP
BZT52B30-TP
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52B30-TP
LIXINC Part # BZT52B30-TP
Manufacturer Micro Commercial Components (MCC)
Category
Description DIODE ZENER 30V 410MW SOD123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52B30-TP PCB Footprint and Symbol
BZT52B30-TP Specifications
Part Number:BZT52B30-TP
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 22.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :80 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :SOD-123
Power - Max :410 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123
Tolerance :±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :30 V