BZX84C24W-7
BZX84C24W-7
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX84C24W-7
LIXINC Part # BZX84C24W-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description DIODE ZENER 24V 200MW SOT323
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX84C24W-7 PCB Footprint and Symbol
BZX84C24W-7 Specifications
Part Number:BZX84C24W-7
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 16.8 V
Impedance (Max) (Zzt) :70 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Package / Case :SC-70, SOT-323
Power - Max :200 mW
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SOT-323
Tolerance :±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :24 V