BZT52B3V6
BZT52B3V6
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52B3V6
LIXINC Part # BZT52B3V6
Manufacturer Rectron USA
Category
Description DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD-123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52B3V6 PCB Footprint and Symbol
BZT52B3V6 Specifications
Part Number:BZT52B3V6
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :5 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :90 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :SOD-123
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123
Tolerance :±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :3.6 V