BZT52C2V4S
BZT52C2V4S
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52C2V4S
LIXINC Part # BZT52C2V4S
Manufacturer Rectron USA
Category
Description DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD-323
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52C2V4S PCB Footprint and Symbol
BZT52C2V4S Specifications
Part Number:BZT52C2V4S
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :50 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :100 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :SC-76, SOD-323
Power - Max :200 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-323
Tolerance :±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :2.4 V