BC817-16B5000
BC817-16B5000
Enlarge
For Reference Only
Part Number BC817-16B5000
LIXINC Part # BC817-16B5000
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description TRANS NPN 45V 0.5A SOT23
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BC817-16B5000 PCB Footprint and Symbol
BC817-16B5000 Specifications
Part Number:BC817-16B5000
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :500 mA
Current - Collector Cutoff (Max) :100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :100 @ 100mA, 1V
Frequency - Transition :170MHz
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :150°C (TJ)
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :500 mW