2SB1132T100R
2SB1132T100R
Enlarge
For Reference Only
Part Number 2SB1132T100R
LIXINC Part # 2SB1132T100R
Manufacturer ROHM Semiconductor
Category
Description TRANS PNP 32V 1A MPT3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2SB1132T100R PCB Footprint and Symbol
2SB1132T100R Specifications
Part Number:2SB1132T100R
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :1 A
Current - Collector Cutoff (Max) :500nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :180 @ 100mA, 3V
Frequency - Transition :150MHz
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :150°C (TJ)
Package / Case :TO-243AA
Power - Max :2 W
Product Status :Active
Supplier Device Package :MPT3
Transistor Type :PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :500mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :32 V
The Products You May Be Interested In
BC846B,235 BC846B,235 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 48989
More on Order
BC846B,215 BC846B,215 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 40270