IPD50N06S4L08ATMA2
IPD50N06S4L08ATMA2
Enlarge
For Reference Only
Part Number IPD50N06S4L08ATMA2
LIXINC Part # IPD50N06S4L08ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description MOSFET N-CH 60V 50A TO252-31
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IPD50N06S4L08ATMA2 PCB Footprint and Symbol
IPD50N06S4L08ATMA2 Specifications
Part Number:IPD50N06S4L08ATMA2
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :4.5V, 10V
FET Feature :-
FET Type :N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :64 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :4780 pF @ 25 V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :71W (Tc)
Product Status :Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :7.8mOhm @ 50A, 10V