2SK303100L
2SK303100L
Enlarge
For Reference Only
Part Number 2SK303100L
LIXINC Part # 2SK303100L
Manufacturer Panasonic
Category
Description MOSFET N-CH 100V 15A U-G1
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2SK303100L PCB Footprint and Symbol
2SK303100L Specifications
Part Number:2SK303100L
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :15A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :4V, 10V
FET Feature :-
FET Type :N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :300 pF @ 10 V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :150°C (TJ)
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :1W (Ta), 20W (Tc)
Product Status :Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :135mOhm @ 8A, 10V
Supplier Device Package :U-G1
Technology :MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :2.5V @ 1mA