ZVP2120ASTOB
ZVP2120ASTOB
Enlarge
For Reference Only
Part Number ZVP2120ASTOB
LIXINC Part # ZVP2120ASTOB
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description MOSFET P-CH 200V 120MA E-LINE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ZVP2120ASTOB PCB Footprint and Symbol
ZVP2120ASTOB Specifications
Part Number:ZVP2120ASTOB
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :120mA (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :10V
FET Feature :-
FET Type :P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :100 pF @ 25 V
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :E-Line-3
Power Dissipation (Max) :700mW (Ta)
Product Status :Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :25Ohm @ 150mA, 10V
Supplier Device Package :E-Line (TO-92 compatible)
Technology :MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :3.5V @ 1mA