ZVP2120ASTZ
ZVP2120ASTZ
Enlarge
For Reference Only
Part Number ZVP2120ASTZ
LIXINC Part # ZVP2120ASTZ
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description MOSFET P-CH 200V 120MA TO92-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ZVP2120ASTZ PCB Footprint and Symbol
ZVP2120ASTZ Specifications
Part Number:ZVP2120ASTZ
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :120mA (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :10V
FET Feature :-
FET Type :P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :100 pF @ 25 V
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Power Dissipation (Max) :700mW (Ta)
Product Status :Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :25Ohm @ 150mA, 10V
Supplier Device Package :TO-92
Technology :MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :3.5V @ 1mA