IPD60R600CPATMA1
IPD60R600CPATMA1
Enlarge
For Reference Only
Part Number IPD60R600CPATMA1
LIXINC Part # IPD60R600CPATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description MOSFET N-CH 600V 6.1A TO252-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IPD60R600CPATMA1 PCB Footprint and Symbol
IPD60R600CPATMA1 Specifications
Part Number:IPD60R600CPATMA1
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :6.1A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :10V
FET Feature :-
FET Type :N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :27 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :550 pF @ 100 V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :60W (Tc)
Product Status :Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :600mOhm @ 3.3A, 10V