NVMFS5A140PLZT3G
NVMFS5A140PLZT3G
Enlarge
For Reference Only
Part Number NVMFS5A140PLZT3G
LIXINC Part # NVMFS5A140PLZT3G
Manufacturer onsemi
Category
Description MOSFET P-CH 40V 20A/140A 5DFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NVMFS5A140PLZT3G PCB Footprint and Symbol
NVMFS5A140PLZT3G Specifications
Part Number:NVMFS5A140PLZT3G
Brand:Texas Instruments
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :20A (Ta), 140A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :4.5V, 10V
FET Feature :-
FET Type :P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :136 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :7400 pF @ 20 V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :8-PowerTDFN, 5 Leads
Power Dissipation (Max) :3.8W (Ta), 200W (Tc)
Product Status :Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :4.2mOhm @ 50A, 10V
Supplier Device Package :5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Technology :MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :2.6V @ 1mA