EEU-HD1E332
EEU-HD1E332
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1E332
LIXINC Part # EEU-HD1E332
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1E332 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1E332 Specifications
Part Number:EEU-HD1E332
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.61 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.4 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V