EEU-HD1C103
EEU-HD1C103
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1C103
LIXINC Part # EEU-HD1C103
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1C103 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1C103 Specifications
Part Number:EEU-HD1C103
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.369 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.06 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V