EEU-HD1V101
EEU-HD1V101
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1V101
LIXINC Part # EEU-HD1V101
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1V101 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1V101 Specifications
Part Number:EEU-HD1V101
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :225 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :150 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V