EEU-HD1C472
EEU-HD1C472
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1C472
LIXINC Part # EEU-HD1C472
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1C472 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1C472 Specifications
Part Number:EEU-HD1C472
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.702 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.48 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V