EEU-FC1H181
EEU-FC1H181
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1H181
LIXINC Part # EEU-FC1H181
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP 180UF 50V ELECT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1H181 PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1H181 Specifications
Part Number:EEU-FC1H181
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :119 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :860 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :552.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V