EEU-FC1A122SB
EEU-FC1A122SB
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1A122SB
LIXINC Part # EEU-FC1A122SB
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1A122SB PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1A122SB Specifications
Part Number:EEU-FC1A122SB
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :65 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.205 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :964 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10 V