EEU-FC1H4R7H
EEU-FC1H4R7H
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1H4R7H
LIXINC Part # EEU-FC1H4R7H
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1H4R7H PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1H4R7H Specifications
Part Number:EEU-FC1H4R7H
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :1.3 Ohms
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :95 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :61.75 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V