EEU-FC1J680
EEU-FC1J680
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1J680
LIXINC Part # EEU-FC1J680
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1J680 PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1J680 Specifications
Part Number:EEU-FC1J680
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :342 mOhms
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :405 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :263.3 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :63 V