EEU-FC2A221B
EEU-FC2A221B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC2A221B
LIXINC Part # EEU-FC2A221B
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC2A221B PCB Footprint and Symbol
EEU-FC2A221B Specifications
Part Number:EEU-FC2A221B
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :89 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.17 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :760.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :100 V