EEU-HD1H100B
EEU-HD1H100B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1H100B
LIXINC Part # EEU-HD1H100B
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1H100B PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1H100B Specifications
Part Number:EEU-HD1H100B
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :78 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :39 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V