EEU-FC0J102
EEU-FC0J102
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC0J102
LIXINC Part # EEU-FC0J102
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC0J102 PCB Footprint and Symbol
EEU-FC0J102 Specifications
Part Number:EEU-FC0J102
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :90 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :755 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :566.3 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :6.3 V