EEU-FC2A680L
EEU-FC2A680L
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC2A680L
LIXINC Part # EEU-FC2A680L
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC2A680L PCB Footprint and Symbol
EEU-FC2A680L Specifications
Part Number:EEU-FC2A680L
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :210 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :559 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :295.8 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :100 V