EEU-HD1A222
EEU-HD1A222
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1A222
LIXINC Part # EEU-HD1A222
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1A222 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1A222 Specifications
Part Number:EEU-HD1A222
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :874 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :760 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10 V