EEU-FC1C272
EEU-FC1C272
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1C272
LIXINC Part # EEU-FC1C272
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1C272 PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1C272 Specifications
Part Number:EEU-FC1C272
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :2700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :29 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2.205 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.874 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V