EEU-FC2A271L
EEU-FC2A271L
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC2A271L
LIXINC Part # EEU-FC2A271L
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC2A271L PCB Footprint and Symbol
EEU-FC2A271L Specifications
Part Number:EEU-FC2A271L
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :72 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :1.13 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :734.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :100 V