EEU-HD1H471
EEU-HD1H471
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-HD1H471
LIXINC Part # EEU-HD1H471
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-HD1H471 PCB Footprint and Symbol
EEU-HD1H471 Specifications
Part Number:EEU-HD1H471
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :795 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :530 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V