EEU-FC1H390B
EEU-FC1H390B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC1H390B
LIXINC Part # EEU-FC1H390B
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1H390B PCB Footprint and Symbol
EEU-FC1H390B Specifications
Part Number:EEU-FC1H390B
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :600 mOhms
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :260 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :169 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V