EEU-FC0J562B
EEU-FC0J562B
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC0J562B
LIXINC Part # EEU-FC0J562B
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC0J562B PCB Footprint and Symbol
EEU-FC0J562B Specifications
Part Number:EEU-FC0J562B
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :5600 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :29 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2.205 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.874 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :6.3 V