EEU-FC0J103SB
EEU-FC0J103SB
Enlarge
For Reference Only
Part Number EEU-FC0J103SB
LIXINC Part # EEU-FC0J103SB
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC0J103SB PCB Footprint and Symbol
EEU-FC0J103SB Specifications
Part Number:EEU-FC0J103SB
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :20 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :2.74 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.329 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :6.3 V