TMS320VC5416GGU160
TMS320VC5416GGU160
Enlarge
For Reference Only
Part Number TMS320VC5416GGU160
LIXINC Part # TMS320VC5416GGU160
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-BGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TMS320VC5416GGU160 PCB Footprint and Symbol
TMS320VC5416GGU160 Specifications
Part Number:TMS320VC5416GGU160
Brand:Texas Instruments
Clock Rate :160MHz
Interface :Host Interface, McBSP
Mounting Type :Surface Mount
Non-Volatile Memory :ROM (32kB)
On-Chip RAM :256kB
Operating Temperature :-40°C ~ 100°C (TC)
Package / Case :144-LFBGA
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :144-BGA MICROSTAR (12x12)
Type :Fixed Point
Voltage - Core :1.60V
Voltage - I/O :3.30V