STM32L010R8T6
STM32L010R8T6
Enlarge
For Reference Only
Part Number STM32L010R8T6
LIXINC Part # STM32L010R8T6
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models STM32L010R8T6 PCB Footprint and Symbol
STM32L010R8T6 Specifications
Part Number:STM32L010R8T6
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M0+
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 16x12b
EEPROM Size :256 x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :51
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :64-LQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :64KB (64K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :8K x 8
Speed :32MHz
Supplier Device Package :64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.8V ~ 3.6V