ATMEGA16U4-MU
ATMEGA16U4-MU
Enlarge
For Reference Only
Part Number ATMEGA16U4-MU
LIXINC Part # ATMEGA16U4-MU
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ATMEGA16U4-MU PCB Footprint and Symbol
ATMEGA16U4-MU Specifications
Part Number:ATMEGA16U4-MU
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :AVR
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 12x10b
EEPROM Size :512 x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :26
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :44-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :16KB (8K x 16)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :1.25K x 8
Speed :16MHz
Supplier Device Package :44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 5.5V